ضمن تبریک میلاد ثامن الحجج  علی ابن موسی الرضا(ع) و آرزوی شادکامی و سلامتی برای همگان، در پاسخ به پرسش مکرر و مطالبه شهروندان محترم شهر صدرا در خصوص پروژه بزرگراه سردار سلیمانی نکات و مواردی را بدون واسطه، جهت استحضار و تنویر افکار عمومی به عرض می رساند:

این پروژه که یکی از مهمترین پروژه های زیربنایی و راهبردی شهر صدرا است، بر اساس مطالعات طرح جامع مصوب سال ۷۴ و به عنوان یکی از دسترسی های چهارگانه شهر صدرا به کلانشهر شیراز ، با تاخیر بیش از دو دهه در دوره مدیریت اینجانب و در تیرماه ۱۳۹۷ کلنگ عملیات اجرایی آن زده شد و در مردادماه ۱۳۹۷ عملیات اجرایی به صورت جدی آغاز شد.

طبق برنامه زمانبندی، عملیات اجرایی پروژه در قابل یک زمانبندی دوساله تنظیم شده بود.

بعد از شروع عملیات اجرایی، مهمترین چالش و مسئله پروژه، موضوع معارضین ملکی، حقوقی و تاسیساتی بود. دانشکده کشاورزی دانشگاه شیراز، اداره اوقاف به عنوان متولی موقوفه زالی، راه آهن استان فارس، محیط زیست و اداره پارک ملی بمو، سازمان آب منطقه ای و معارضین محلی به کرات موجب توقف پروژه، کندی عملیات اجرایی، بازطراحی مسیر در مقاطعی از پروژه و مشکلات مختلفی در طی دو سال گذشته شده است.

دو بار از اینجانب در مراجع قضایی شکایت کیفری شده است بابت اجرای این پروژه، و زمان و انرژی زیادی از مجموعه همکاران شرکت عمران و پیمانکار پروژه گرفته شد. با اینحال به دلیل باور و اعتقادی که به انجام کار و اهمیت پروژه برای شهر صدرا داشتیم و به مدد توفیق الهی و همکاری و تعامل دستگاههای مختلف اجرایی استان عملیات اجرایی پروژه به پیش رفت و در اسفند ۹۸ باند رفت پروژه آماده بازگشایی بود که بنا به دلایلی از جمله شیوع بیماری کرونا و ملاحظات پلیس راه استان و شورای ترافیک در خصوص ضرورت بازگشایی هر دو باند رفت و برگشت عملا امکان بهره برداری از پروژه تا به امروز میسر نشده است.

دو مرحله بازدید توسط همکاران پلیس راه، راهداری، پلیس راهور صدرا، شرکت عمران و شهرداری صدرا از محور صورت گرفته است و موارد مد نظر پلیس هم در طول بزرگراه و هم بلوار حافظ برطرف گردیده است.

محل تقاطع بزرگراه با محور شیراز- مرودشت به دلیل عدم صدور مجوز توسط سازمان آب منطقه ای به دلیل تلاقی با خط انتقال آب از سد درودزن به شیراز در چند مرحله بازطراحی و تغییر پیدا کرد و نهایتا طرح نهایی در اوایل سال ۹۹ به تصویب شورای ترافیک استان رسید و به پیمانکار مربوطه ابلاغ گردید که هم اکنون عملیات اجرایی در محل تقاطع در حال انجام است و در صورتی که همکاری و هماهنگی های لازم با شرکت عمران صورت پذیرد به فضل الهی تا اوایل مهرماه سال جاری کل پروژه به بهره برداری خواهد رسید و بدون تردید با بهره برداری کامل از این پروژه و سایر پروژه های در دست اجرا و آماده اجرا شتاب توسعه شهر صدرا آهنگی مضاعف خواهد گرفت.

با دستور مساعد سردار حبیبی فرماندهی ارشد انتظامی استان، فردا شنبه مورخ 1399/4/14 آخرین جلسه بررسی و کنترل نهایی مسیر بلوار حافظ و بزرگراه هماهنگ شده است و امیدواریم از یک شنبه هفته پیش رو انتظار مردم و شهروندان به سرآمده و شاهد به زیر بار ترافیک رفتن باند رفت بزرگراه شهید سلیمانی باشیم. ان شالله بعد از بازگشایی در فرصت مناسب افتتاح رسمی پروژه با حضور استاندار محترم و مدیران ارشد وزارت راه و شهرسازی برنامه ریزی و اطلاع رسانی خواهد شد.

همانگونه که مستحضر هستید تاخیر، مهمترین و مکررترین پدیده رایج در پروژه هاست و از نظر هزینه ، کیفیت و زمان، تاثیرات منفی بر موفقیت پروژه می گذارد . طولانی شدن پروژه های عمرانی زیان های متعددی را در پی دارد از قبیل : افزایش هزینه پروژه ، راکد ماندن سرمایه ، کاهش قدرت بودجه پروژه ، کاهش کیفیت ، نارضایتی مردم و … اما ملاحظه می فرمایید که مسئله بزرگراه سردار سلیمانی موضوع تاخیر ناشی از بهره برداری است نه تاخیر ناشی از اجرا و این نکته ای که متاسفانه به دلیل عدم آگاهی و اشراف به جزییات کار موجب شده است که در فضای مجازی برخی افراد با کم لطفی و برخی دیگر هم مغرضانه، مجموعه شرکت عمران را به خلف وعده و عدم جدیت و پیگیری کار متهم نمایند.

در مجموعه شرکت عمران شهر جدید صدرا ۳ سال گذشته عمده پروژه ها با سرعت و کیفیت مناسب اجرا شده است. ساخت مجموعه آموزشی در فاز۲ در کمتر از ۴ ماه، پکیج تصفیه خانه ۳۰۰۰ متر مکعبی و خط انتقال فاضلاب در کمتر از ۶ ماه، اجرای پروژه بازسازی و توسعه سالن بین المللی چند منظوره ورزشی در فاز یک در کمتر از یکسال و موارد دیگر نشان از برنامه ریزی و هماهنگی و مدیریت درست و صحیح پروژه های عمرانی در شرکت عمران شهر جدید صدرا است. ان شالله در فرصتی مناسب در خصوص برنامه و اقدامات در دست انجام برای سایر پروژه های روبنایی و زیربنایی در سال ۹۹ به صورت مشروح با مردم عزیز سخن خواهیم گفت و اطلاع رسانی لازم صورت خواهد گرفت.

در پایان ضمن پوزش بابت قصور و تاخیر در بازگشایی و بهره برداری پروژه، ملتمس دعای خیر همه شهروندان و مردم خوب و نجیب شهر صدرا هستم.

خلیل حاجی پور

مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید صدرا

جمعه 1399/۴/13

روابط عمومی شرکت عمران شهر جدید صدرا

لینک کوتاه نوشته
https://sadra.ntdc.ir/?p=22046
کد خبر
22046