معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیر عامل شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید خبر داد: ثبت نام طرح اقدام ملی تولید و عرضه مسکن در شهر جدید صدرا از هفته نخست آذر ماه آغاز می گردد.

به گزارش روابط عمومی شرکت عمران شهر جدید صدرا،حبیب اله طاهر خانی در اجلاس مدیران صنعت ساختمان جنوب کشور که در ساختمان جهاد دانشگاهی برگزار شد به تفاوت های طرح اقدام ملی با طرح مسکن مهراشاره کرد، گفت: یکی از ایرادات مهم مسکن‌مهر این بود که از اراضی خارج از شهرها استفاده شد که امکانات و تاسیسات زیرساختی نداشت در صورتی که طرح اقدام ملی مسکن دارای زمین های آماده سازی شده و دارای تاسیسات زیر ساختی برای اقشار متوسط جامعه تهیه می گردد.

طاهرخانی در ادامه با تأکید براینکه واحدهای تولیدی مسکونی در این طرح از لحاظ کیفیت، نحوه اجرا، سیستم انعقاد قرارداد و ارجاع کار به سازندگان و انبوه سازان کاملا تابع نظام فنی و اجرایی بوده و و با رعایت قوانین مذکور ساخته خواهند شد گفت: تلاش داریم خروجی این طرح در زمانبندی مشخص و با کیفیت مناسب به متقاضیان و شهروندان ارائه شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی در تشریح ویژگی افراد واجد شرایط طرح مذکور بیان کرد: متقاضیان واجدشرایط تا پیش از این نباید از تسهیلات یارانه ای استفاده کرده، ساکن محدوده طرح و متاهل بوده و در نهایت سابقه مالکیت از سال ٨۴ نیز نداشته باشند.

به گفته این مقام مسئول زمین در این طرح به قیمت کارشناسی شده و اقساط طولانی مدت با دوره تنفس ٢ ساله از مردم دریافت خواهد شد.

طاهرخانی با اشاره به بهرمندی این طرح از تسهیلات ١٠٠ میلیونی با نرخ سود ١٨ درصد بیان کرد: خوشبختانه افرادی که جزو متقاضیان طرح مسکن یکم نیز هستند با هماهنگی بانک مسکن میتوانند وارد برنامه اقدام ملی شوند.

وی همچنین تأکید کرد: این طرح برای اقشار متوسط جامعه بوده و طرح دیگری با همکاری نهادهای حمایتی برای طبقه ضعیف در حال اجراست که طبق آن، زمین ٩٩ ساله و رایگان در اختیار نهادها قرار میگیرد که با کمک تسهیلات مورد نیاز این جامعه را مورد پوشش قرار می دهد.

مدیر عامل شرکت عمران شهر جدید صدرا نیز در این همایش با  اشاره به اینکه در ابتدای سالهای شروع انقلاب یک سردرگمی در حوزه  سیاست گذاری مسکن به وجود آمد و اولین نهادی که تشکیل شد بنیاد مسکن انقلاب اسلامی بود، گفت :این نهاد  با نگاه تامین مسکن محرومین شکل گرفت و یک اقدام ملی بود که تحت تاثیر شعارهای عدالتخواهانه جمهوری اسلامی شکل گرفته بود.

خلیل حاجی پور با بیان اینکه دهه 70 شهرهای جدید به عنوان سیاست محوری دولت در حوزه شهرسازی ایجاد شده است افزود : امروز 17 شهر جدید داریم و جمعیتی بالغ بر یک میلیون نفر در شهرهای جدید ساکن گردیدند که نقش مهمی در تامین مسکن گروههای مختلف در مناطق کلانشهری دارند.

وی ادامه داد :در دهه 80 نوسازی بافتهای فرسوده به عنوان سیاست محوری دنبال می گردد.  در این دهه سیاست دولت از شهرهای جدید که به نوعی توسعه منفصل و گسسته را دنبال می کند به سوی توسعه درون زا،  استفاده از ظرفیت های درونی شهرها و بهسازی و نوسازی بافتهای فرسوده بر میگردد که مجموع این دیدگاهها تحت عنوان پارادایم باز آفرینی شهری امروزه مطرح است و حوزه ها و بخش های مختلف توسعه شهری را در بر می گیرد.

مدیر عامل شرکت عمران شهر جدید صدرا  با اشاره به ساخت مسکن مهر  افزود: دراواخر دهه 80  سیاستی مطرح شد تحت عنوان مسکن مهر که  کل  دهه 90 را درگیر آن بودیم و امروز هم برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسکن را در پیش رو داریم.  وی اظهار داشت : بنظر می رسد مجموعه وزارت راه و شهرسازی تئوری یا نظریه مشخصی حداقل در 40 سال گذشته در ارتباط با سیاست گذاری دولت در بخش مسکن نداشته است.

حاجی پور با بیان اینکه برخی از وزرای جمهوری اسلامی اعتقاد داشتند که دولت حق مداخله در حوزه مسکن را ندارد و برخی به مداخله حداکثری قائل بوده اند، گفت: امروزه تقریبا اکثر صاحبنظران متفق القولند که نه رویکرد مداخله حداکثری و نه رهاسازی بازار ، پاسخگوی نیاز مسکن و صنعت ساختمان نیست و آن چیزی که بنظر می آید جزو ماموریتها و اهدافی است که این همایش مدنظر قرار داده است موضوع توانمندسازی بخش های خصوصی و عمومی در تولید مسکن است.

وی عنوان کرد: حتی در کشورهایی که کاملا متکی به آموزه های اقتصاد لیبرالیستی هستند موضوع مسکن و بازار مسکن را به حال خودش رها نمی کنند چون معتقدند در حوزه مسکن مکانیزم بازار نمی تواند قیمتها را به تعادل برساند و پدیده شکست بازار اتفاق خواهد افتاد، نکته مهم در خصوص دخالت دولت در بازار اینست که این مداخله  باید به گونه ای باشد که بازار مسکن رقابتی را مختل نکند و معطوف به گروههای هدف مشخص باشد. به عبارتی در حالتی دولت مجاز به مداخله در بازار است که بازار از حالت تعادل خارج شود. و اگر دخالت لازم بود از طریق بهره گیری از ظرفیت بخش خصوصی و نهادهای عمومی بایستی دنبال گردد.

روابط عمومی شرکت عمران شهر جدید صدرا

لینک کوتاه نوشته
https://sadra.ntdc.ir/?p=21360
کد خبر
21360