دکتر حاجی پور از مدیران گران سنگ و متعهد کشورمان از سال 93 در مجموعه شرکت عمران شهر جدید صدرا مشغول به فعالیت می باشد.

این مدیر توانمند مدت 3 سال به عنوان عضو هیات مدیره شرکت و هم اکنون بیش از 28 ماه است که در سمت مدیرعامل شرکت منشاء ارایه خدمات ارزنده ای می باشند.

تجربیات و تخصص دکتر حاجی پور در حوزه فعالیتی موجب گردیده که اقدامات شرکت عمران شهر جدید صدرا به خوبی نمایان شده و بخش عمده ای از مطالبات مردم شریف منطقه محقق گردد.

درباره شهر جدید صدرا

به گزارش روابط عمومی شرکت عمران شهر جدید صدرا در گفتگو با روزنامه کار و کارگر، سیاست شهرهای جدید اواخر دهه 60 در کشور آغاز شد و این سیاست محصول نظام مقدس جمهوری اسلامی می باشد.

شهر جدید صدرا به عنوان تنها شهر جدید استان فارس که در فاصله 10 کیلومتری کلان شهر شیراز واقع شده است.

می توان به جرات گفت  که در دولت تدبیر و امید، خصوصا در دوره دوم به لحاظ رشد جمعیت و پروژه های بسیار اثرگذار وشاخص که در بخش های زیر بنایی و روبنایی توسط شرکت عمران شهر جدید صدرا آغاز شده و به بهره برداری رسیده است ، به نوعی پوست اندازی کرده است.

در حال حاضر شهر جدید صدرا بیشترین نرخ رشد جمعیتی در میان شهرهای استان فارس را دارد که  سالیانه بالغ بر 25 درصد می شود.

در آخرین سرشماری نفوس مسکن که در سال 95 انجام شد، جمعیت شهر جدید صدرا حدود 95 هزار نفر بود که در حال حاضر برآورد میشود که میزان جمعیت بالغ بر 175 هزار نفر است و پیش بینی ما این است که در سرشماری بعد  که سال 1400 انجام می شود جمعیت صدرا از 200 هزار نفر عبور کند در حال حاضر هم شهر صدرا دومین مرکز جمعیتی استان فارس بعد از شیراز می باشد.

مهمترین پروژه های اجرا شده برای رفع مشکلات شهر صدرا

شاید مهمترین چالش شهر صدرا در زمانی که بنده به عنوان مدیرعامل مشغول به فعالیت شدم مساله دسترسی و حمل ونقل برون شهری در محور شهر صدرا به کلان شهر شیراز بود.

در آن زمان تنها دسترسی شهر صدرا بلوار خلیج فارس بود که در 2 سال گذشته ما همزمان با اجرای تعداد 2 بزرگراه را به سمت شیراز آغاز کردیم که عبارتند از بزرگراه سردار شهید سلیمانی به طول 5 هزار و 500 متر با اعتباری بالغ بر 40 میلیارد تومان که در کمتر از 2 سال آماده بهره برداری شد و به لحاظ زمانی فاصله مرکز شهر صدرا تا مرکز شیراز را از 45 دقیقه به کمتر از 20 دقیقه کاهش داد.

پروژه دیگر  ما بزرگراه صدرا به شیراز مسیر دو کوهک  می باشد که طول آن 3 هزار و 500 متر می باشد و بزرگراه درون شهری به عرض 65 متر است و در حال حاضر حدود 80 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و برنامه داریم  که تا پاییز سالجاری به بهره برداری برسد.

فعالیت در حوزه پروژه های زیر بنایی

یکی از مطالبات مردم شهر صدرا ، خصوصا در سالهای اخیر مساله دفع بهداشتی فاضلاب شهر صدرا و تصفیه خانه بود که خوشبختانه پروژه در حال احداث در هفته دولت سال جاری به بهره برداری خواهد رسید که جمعیتی بالغ بر یکصد هزار نفر را تحت پوشش قرار خواهد داد که شرکت عمران شهر جدید صدرا در این پروژه برای انجام کار مبلغ 20 میلیارد تومان کمک بلاعوض تزریق کرده است.

از اتفاقات مهم دیگری که داشته ایم احداث سالن بین المللی و استاندارد فوتسال در شهر صدرا می باشد که از تجربه مهندس  ناظم الشریعه سرمربی تیم ملی فوتسال که از همکاران ما در شرکت عمران شهر صدرا می باشند در این زمینه بهره مند شدیم و امیدواریم تا شهریور ماه سالجاری به مرحله بهره برداری برسد.

این پروژه در حال حاضر بیش از 70 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و زیر بنای آن 3 هزار متر مربع می باشد که اعتباری بالغ بر 12 میلیارد تومان دارد.

در حال حاضر در نظر داریم که با هماهنگی هایی که صورت می گیرد افتتاحیه سالن فوق که مجهز به خوابگاه، اتاق تست دوپینگ ، 2500 صندلی ورزشی و …. می باشد را در قالب تورنمنت 4 جانبه تیم فوتسال ایران به همراه 3 تیم خارجی برگزار نمائیم. ضمن اینکه آبانماه سالجاری ما مسابقات بین المللی هندبال آسیا را در سالن چند منظوره مذکور میزبانی خواهیم کرد.

در حوزه فضاهای آموزشی هم ما بالغ بر 10 مدرسه را در دولت تدبیر و امید و در 6 سال گذشته از مهد کودک تا دبیرستان احداث و به بهره برداری  رسانده ایم  نکته مهم اینجاست که ما رکورد ساخت مجتمع های آموزشی را با ساخت یک مجتمع 18 کلاسه در مدت 100 روز در کشور را به دست آوردیم.

در حوزه فضاهای فرهنگی یک مجتمع فرهنگی را با زیر بنای بالغ بر 2 هزار متر مربع و سبک معماری فاخر ایرانی اسلامی که شامل دارالقرآن ، مسجد، فرهنگسرا و کلاس های آموزشی می باشد را اجرا نموده ایم که آماده بهره برداری است.

در حوزه ورزشی جدای از سالن چند منظوره که به آن اشاره شد، تعداد 3 زمین چمن مصنوعی روباز را در مدت 4 ماه با تمام امکانات جانبی اجرا و در سال گذشته به بهره برداری رساندیم.

در حوزه بهداشتی سال گذشته تصفیه خانه لوکال را  با 3 هزار متر مکعب ظرفیت در مدت 4 ماه در سال 98 به بهره برداری رساندیم و بسیاری از اقدامات دیگر که مردم عزیز شهر صدرا از نزدیک شاهد آنها هستند.

عمده ترین مشکل پیش رو

مهمترین مساله و چالش که شاید در تمامی شهرهای جدید و حوزه مدیریت شهری در کشور با آن روبرو هستیم بحث عدم هماهنگی بین بخشی است.

شاید قاطعانه بتوان گفت که در مجموعه شهر جدید صدرا ما با تمام  تنگناهای موجود مشکل بودجه واعتبار نداریم بلکه عدم هماهنگی و تعامل و بعضا نگاه بخشی که توسط برخی دستگاههای وجود دارد موجب می گردد که با مشکلاتی روبرو شویم.

لذا عدم همگرایی و همراهی برخی دستگاهها که با بروکراسی اداری موجب اتلاف زمان و انرژی فعالان عرصه های عمرانی می گردد ، در واقع سرعت توسعه عمرانی را به شدت کاهش داده و موجب اتلاف سرمایه های عمرانی می گردد.

بحث دیگر شهرهای جدید به طور عام و مشخصا شهر جدید صدرا عدم روشن بودن جایگاه سیاسی و نظام شهری در سلسله مراتب تقسیمات است.

در صدرا به عنوان شهر جدید و جزوی از شهرستان شیراز هیچ نمایندگی دولتی وجود ندارد و فاقد فرمانداری، بخشداری ، نمایندگی آموزش و پرورش و … می باشد و تنها شرکت عمران شهر جدید است که می بایست تمام مسایل را رتق و فتق کند و مردم شهر می بایست که برای کارهایی که به ادارات دولتی مربوط می شود مرتب به شیراز مراجعه کنند در حالی که ما لحاظ جمعیتی مشکلی برای تبدیل شدن به شهرستان را نداریم.

اگر در کوتاه مدت و برای رفع مشکل برای هر شهر جدید لااقل یک فرماندار ویژه تعیین شود می تواند کمک بزرگی به این مساله نماید. مساله بعدی ما درخصوص شهر صدرا بحث تعارض مالکیتی با سازمان اوقاف می باشد.

پس از اینکه احداث شهر صدرا مصوب شد و کار شکل گرفت و زمین ها ارزشمند شدند، بسیاری به فکر تصاحب زمین های منطقه شدند در حالی که این منطقه که به صورت بیابان بود در مالکیت دولت بود و هیچ معارضی هم نداشت! در واقع این از مسایلی است که دولت می بایست در اسرع وقت در خصوص شهرهای جدید در آن وارد عمل شود.

مشکل دیگر شهرهای جدید که شاید هیچ دستگاهی متولی آن نباشد بحث چالش هویت است. شهری با 200 هزار جمعیت و تاریخ 20 ساله وجود دارد که هیچ روابط همسایگی و خویشاوندی نبوده و قومیت های مختلف به دلیل مناسب بودن زمین در آن ساکن شده اند و شما شاهد رنگین کمانی از اقوام و فرهنگ های مختلف هستید.

اما تکثر فرهنگی فرصتی است که اگر خوب از آن بهره نبریم تبدیل به تهدید خواهد شد.  در واقع در صدرا انسجام اجتماعی و فرهنگی جمعیتی وجود ندارد و بنابراین چالش هویت  را داریم که ما در سالهای اخیر تلاش کرده ایم سیاست توسعه اجتماعی و فرهنگی را از طریق برگزاری رویداد های مختلف از قبیل جشنواره های فرهنگی، هنری ، نمایشگاههای موسیقی، خط و غذای اقوام، مردم را در کنار هم  قرار داده و امکان شکل گیری روابط اجتماعی را فراهم کنیم تا احساس تعلق خاطر و شهروند بودن را داشته باشند.

در همین ارتباط برای شهروندان ما همه روزه کودکانی متولد می شوند که محل تولد آنها شهر صدرا نمی باشد چرا که ما ثبت احوال نداریم! در واقع دستگاههایی مانند بانک ها و …. که منافع دارند در شهر صدرا حضور دارند ولی دستگاههایی که می بایست خدمات ارایه کنند هیچ حضوری در صدرا ندارند!

ناپایداری مدیریت شهرهای جدید از دیگر مشکلات موجود است  که موجب می گردد مدیرعامل شهر جدید امکان برنامه ریزی را نداشته باشند.

حمایت مسوولان

شرکت عمران شهر جدید صدرا به لطف خدمات مطلوبی که برای توسعه زیرساخت های شهر و بالا بردن کیفیت زندگی شهروندان به عمل آورده بود از دید مسوولان به دور نماند و سال 98 به عنوان دستگاه اجرایی برتر سال 97 در میان 17 شهر جدید در جشنواره شهید رجایی معرفی گردید.

سخن پایانی

اگر هماهنگی بین شهرداری ، شورای شهر، مجموعه شرکت عمران شهر جدید صدرا و سایر دستگاههای استان شکل مناسبی به خود بگیرد، طی مدت 3 تا 4 سال می توان زیر ساخت های روبنایی و زیر بنایی شهر صدرا را متحول کرد، ضمن اینکه مطالعات مترو هم انجام شد و طرح آن به تصویب رسیده است و از نیمه دوم سال جاری عملیات اجرایی آن آغاز خواهد شد. که اتصال آن حدود 10 کیلومتر می باشد و از ایستگاه راه آهن آغاز می شود و تا مرکز شهر صدرا امتداد دارد و در  ادامه به خط یک متروی شیراز وصل می شود.

نکته قابل توجه اینکه ما در هر دستگاه و یا مجموعه ای که فعالیت می کنیم با توجه به شرایط سخت حاکم بر اقتصاد است و فشار مضاعفی که متوجه مردم عزیزمان خصوصا اقشار کم درآمد وارد می شود ، عملکرد تک تک ما به عنوان عملکرد کلیت نظام و مجموعه دولت حساب می شود.

بنابراین اگر بخواهیم وظایف را به گردن سایر دستگاهها بیاندازیم و از زیر بار مسوولیت شانه خالی کنیم به هیچ عنوان شایسته نیست.

برای نمونه ما چندی پیش بازدید نمایندگان محترم شیراز از تصفیه خانه را داشتیم و علی رغم اینکه تصفیه خانه پروژه ای متعلق به شرکت آب و فاضلاب شیراز می باشد ما در جلسه ای که تشکیل شد 12 میلیارد تومان کمک بلاعوض به شرکت آبفا برای تکمیل تصفیه خانه کردیم. حال اگر نگاه ما دستگاهی و یا بخشی بود امکان نداشت که چنین کاری صورت بگیرد. در واقع ما مساله را چالش شهر صدرا می بینیم و خدمات آبفا به شهروندان صدرا ارایه می گردد و هر چقدر این تصفیه خانه زودتر به بهره برداری برسد به نفع مردم عزیزمان است. لذا کارگروهی فرصت را برای خدمت رسانی بیشتر فراهم می سازد.

در خاتمه وظیفه می دانم از تمام عزیزانی که در حوزه مسوولیت خود همراهی و تعامل خوبی با سایر دستگاهها دارند و موجبات توسعه عمرانی کشور عزیزمان را فراهم می آورند و همکاران ارجمندم در هیات مدیره و مجموعه شرکت عمران شهر جدید صدرا که متعهدانه در راه خدمت رسانی به همشهریان گرامی در شهر صدرا تلاش می کنند تشکر و قدردانی ویژه ای داشته باشم.

روابط عمومی شرکت عمران شهر جدید صدرا

لینک کوتاه نوشته
https://sadra.ntdc.ir/?p=22122
کد خبر
22122