حاجی پور: شرکت عمران صدرا سرمایه گذاری 750 میلیارد تومانی را برای خروج شهرجدید از بن بست ارتباطی  در دستور کار قرار داده است.

به گزارش روابط عمومی شرکت عمران شهر جدید صدرا، کیفیت زندگی اهالی صدرا متحول خواهد شد. شهر جدید به واسطه چهار پروژه کلان ارتباطی از بن بست خارج شده و با استقرار بسیاری از نهادها و دستگاه هایی که نیازهای روزمره مردم با آنها گره خورده، شاهد پیشگیری از سفرهای غیرضرور به کلانشهر شیراز هستیم. با گسترش سرانه فضای سبز و احداث فرهنگسراها و سالن های آمفی تئاتر و سینما شهروندان شهر جدید از خدمات تفریحی برخوردار می شوند و بدین ترتیب آمار آسیب های اجتماعی کاهش خواهد یافت. در کنار همه این خدماتی که در دستور کار شرکت عمران صدرا در سالیان اخیر قرار گرفته باید به نقش این مجموعه در بهبود وضعیت محیط زیستی و سرانه سلامت شهروندان هم اشاره کرد. تصفیه خانه شرق صدرا با همت و تلاش شرکت آبفای شیراز و همکاری شرکت عمران در سال گذشته به بهره برداری رسید و اکنون آغاز عملیات احداث تصفیه خانه غربی شهر در دست برنامه‌ریزی است. احداث مصلای نماز جمعه، بهسازی و روکش اسفالت معابر اصلی و فرعی شهر جدید صدرا، افتتاح یک کتابخانه عمومی و شروع کتابخانه و مجموعه فرهنگی ملاصدرا و ساخت مجتمع ورزشی و استخرهای دوقلو از دیگر پروژه هایی است که در مسیر احداث و بهره برداری قرار دارند و با اجرایی شدن همه این طرح ها کیفیت زندگی شهروندان نجیب صدرا دچار تحولات بزرگی خواهد شد.

به یاد داشته باشیم فسادهای متوالی که در شهرداری صدرا در گذشته روی داد سبب شده است تا مردم امیدواری و حس خوش بینی خود را از دست داده و با نگاهی تردید آمیز به اینده بنگرند. شاید تنها راهی که برای بازگرداندن اعتماد و امید به صدرا وجود داشته باشد در خدمت رسانی مستمر و تلاش مضاعف و بدون حاشیه به مردم خلاصه شود.

امروزه شرکت عمران صدرا با بهره برداری از طیف گسترده ای پروژه ها در مسیر ایجاد اعتماد و افزایش کیفیت زندگی شهروندان گام برداشته و اثرات مثبت این طرح های عمرانی در آینده نزدیک آشکار خواهد شد. جدا از پیامدهای مثبتی که هر یک از این پروژه های عمرانی در پی دارند، ایجاد زیرساخت‌های شهری با کیفیت،  مسیر جذب سرمایه و دعوت از سرمایه گذار را هموار می کند و تمامی این ها به معنای افزایش کیفیت زیست شهروندان در تنها شهر جدید استان است.

در ادامه دکتر خلیل حاجی پور خبر از سرمایه گزاری 750 میلیارد تومانی برای خروج صدرا از بن بست به واسطه پروژه های کلان ارتباطی در قالب احداث بزرگراه های درون شهری و برون شهری می دهد. محورهای ارتباطی که با انجام مهندسی ارزش در کوتاه‌ترین زمان به بهره‌برداری رسیده یا عملیات اجرایی آن آغاز شده است. مشروح این گفتگو را در ادامه می خوانید.

آغاز عملیات برای خروج از بن بست

مدیرعامل شرکت عمران صدرا گفت: اصلی ترین نیاز شهرجدید صدرا احداث پروژه های ارتباطی بود و از روز اولی که در این شهرجدید مسئولیت گرفتیم با درک این واقعیت که مهمترین چالش و عقب ماندگی شهر صدرا در حوزه زیرساختها که موضوع تامین دسترسی مطلوب و مناسب به کلانشهر شیراز بوده و با توجه به این موضوع که توسعه زیرساخت ها، یکی از الزامات مهم رشد اقتصادی و افزایش رفاه عمومی به شمار می رود با اولویت قرار دادن زیرساخت های حمل ونقل برنامه توسعه و ساخت محورهای ارتباطی در قالب ۵ پرو‌ژه اصلی در دستور کار قرار گرفت.

وی با تشریح گوشه ای از خدمات انجام شده خاطر نشان کرد: پروژه اول شروع عملیات اجرایی بزرگراه شهید سلیمانی بود که در سال شهریور ۹۷ اغاز شد و در اسفند 99 به طور کامل به بهره برداری رسید. این پروژه به لحاظ برنامه زمان بندی، سرعت اجرا، کیفیت کار و هزینه اجرا در زمره یکی از طرح های شاخص عمرانی قرار می گیرد. پروژه بزرگراه شهید سلیمانی در یکی از شاهراه های ارتباطی اصلی احداث شد و با تلاش مهندسان و تلاش عوامل اجرایی و پیمانکار بدون اختلال در ترافیک بزرگراه شیراز اصفهان و با انجام مطالعات مهندسی ارزش و بازطراحی تقاطع غیرهمسطح در محل اتصال با شریان اصلی ارتباطی شمال-جنوب کشور در کوتاه‌ترین زمان و با بهترین طرح اجراء و عملیاتی شد.

این مقام مسئول در ادامه با بیان این که پروژه شهید سلیمانی از لحاظ کیفیت و سرعت انجام کار یک رکورد ارزنده در حوزه مهندسی محسوب می شود تصریح کرد: خوشبختانه پروژه بزرگراه شهیدسلیمانی مورد توجه مردم و مسئولان قرار گرفته و بخش عمده از شهروندان شهر جدید به منظور دسترسی به شهر مادر از این محور ارتباطی استفاده می کنند.

مدیرعامل شرکت عمران صدرا با تشریح اقدامات دیگری که در حوزه ارتباطی صورت گرفته اظهار داشت: محور دوم بزرگراه ابوعلی سینا است که شهرجدید صدرا را به منطقه دوکوهک در شمال غربی شیراز متصل می کند. این پروژه سه و نیم کیلومتر طول دارد و عملیات اجرایی آن در سال 97 اغاز شد که به دلیل وجود معارضین ملکی و تاسیساتی با اندکی تاخیر نسبت به برنامه زمان بندی شده در حال اجراست. امروزه پروژه ابوعلی سینا مراحل پایانی خود را پشت سر می گذارد و تلاش داریم تا 22 بهمن سال جاری به بهره برداری کامل برسد. مسیر این پروژه در گذشته یک معبر قدیمی با 6 متر عرض بود که پس از بهره برداری به 60 متر افزایش خواهد یافت.

سرمایه گزاری 750 میلیاردی در حوزه بزرگراه

دکتر حاجی پور با بیان این که مسیر دسترسی سوم اتصال صدرا به شیراز از طریق مجور جوادیه (تنگ قره پیری) است اظهار داشت: این طرح در زمره پروژه های شاخص و راهبردی قرار می گیرد که شرایط رفت و آمد ساکنین شهر جدید به کلانشهر را تسهیل کرده و شهروندان شیراز هم از آن بهره مند خواهند شد. عملیات اجرای این پروژه در اسفند سال 99 اغاز شد و طی مدت 4 ماهی که از کلنگ زنی آن می گذرد 20 درصد پیشرفت داشته است. البته 4 کیلومتر از این پروژه در محدوده شهری شیراز واقع شده است و شورا و شهرداری شیراز همکاری موثری برای فعال سازی محدوده ای که در قلمرو کلانشهر قرار می گیرند تابحال نداشته اند. امیدواریم با استفرار مدیریت شهری جدید و شورای ششم تعامل و همکاری بیشتری برای پیشبرد این پروژه صورت گیرد. به شهروندان شیراز و صدرا تعهد می دهیم که با همکاری مجموعه مدیریتی شیراز و صدرا این پروژه ظرف مدت 2 سال به بهره برداری برسد.

این دکترای برنامه ریزی شهری و منطقه ای در ادامه افزود: پروژه چهارم به ساماندهی مسیر فعلی ارتباطی از سمت شهرک گلستان به صدرا تعریف شده است. این مسیر تنها پل ارتباطی به شهر جدید در بیست سال اخیر بوده است. روکش اسفالت و علایم ایمنی این مسیر نیاز به بازسازی و بهسازی داشت که عملیات اجرایی آن از سال گذشته اغاز شده و همچنان ادامه دارد. تا نیمه اول سال جاری عملیات روکش اسفالت و بهسازی این مسیر به پایان خواهد رسید. همچنین در زمینه ترمیم روکش های اسفالت سطح شهر هم در سال گذشته اعتباری بالغ بر یکصد میلیارد تومان توسط شرکت عمران صدرا از محل منابع داخلی به این امر اختصاص داده شده است.

وی با تشریح پروژه دیگری که در زمینه تقویت مسیرهای دسترسی شهر صدرا آغاز شده اظهار داشت: پروژه بعدی اتصال صدرا به آزادراه شیراز-اصفهان است که در سال گذشته مجوزهای ان از هیات دولت اخذ شد و در حال برنامه ریزی و تشریفات قانونی برای انتخاب پیمانکار هستیم و در تابستان سال جاری عملیات اجرایی آن اغاز خواهد شد.

مدیرعامل شرکت عمران صدرا با بیان این که یکی دیگر از پروژه های ارتباطی به دسترسی شهر جدید صدرا به شهرستان بیضا و دشت ملوسجان است که عملیات اجرایی این پروژه نیز اغاز شده و در این خصوص اظهار داشت: ارزش روز مجموع پروژه های ارتباطی شهر صدرا در حدود 750 میلیارد تومان است که در چهارسال اخیر توسط شرکت عمران سرمایه گذاری شده است. باید در نظر داشت ایجاد مسیرهای دسترسی و احداث پروژه های عمرانی به جذب سرمایه گذار و  جذابیت شهر برای سرمایه گذاری منجر خواهد داد و ارزش افزوده ای را برای مردم و دولت به ارمغان می آورد.

گامی بلند برای محیط زیست و سلامت شهروندان

دکتر حاجی پور در بخش دیگری از این گفتگو اظهار داشت: یکی از چالش های همیشگی شهر صدرا به بحران دفع غیربهداشتی فاضلاب باز می گردد که در برخی از نقاط شهر جدید باعث نارضایتی مردم شده است. در دهه هفتاد شرکت عمران تصفیه خانه موقتی را برای حل مقطعی این مساله احداث کرده بود که با توجه به افزایش جمعیت دیگر پاسخگوی نیازهای زیرساختی صدرا نبود.

این کارشناس ارشد شهری در ادامه افزود: در سال 95 شرکت اب و فاضلاب شیراز پروژه تصفیه خانه شهر صدرا را با طراحی 4 مدول کلید زد که مدول اول آن جمعیتی بالغ بر 85 هزار نفر را تحت پوشش قرار می دهد. اما در میانه راه به مشکل تامین اعتبار و نقدینگی روبرو شد و این پروژه پیشرفت فیزیکی چندانی نداشت. به همین دلیل شرکت عمران با استفاده از بند ب تبصره 8 قانون بودجه مبلغ 17 میلیارد تومان به این پروژه کمک بلاعوض کرد و در بهمن ماه سال گذشته مدول اول این تصفیه خانه به بهره بردرای رسید و تا حدودی از حجم مشکلات را کم کرد.

وی در ادامه گفت: پس از بهره برداری از مدول اول تصفیه خانه شرق، توافقنامه جدیدی با شرکت ابفای شیراز برای احداث تصفیه خانه غرب صدرا به امضا رسید. عملیات اجرایی این پروژه تا هفته دولت امسال اغاز خواهد شد و جمعیتی بالعغ بر 90 هزار نفر را تحت پوشش قرار می دهد. در نظر داشته باشیم که به دلیل فرم خطی شهر صدرا و شیب و توپوگرافی خاص شهر امکان اتصال فاضلاب محور غرب به تصفیه خانه شرقی وجود ندارد و تا زمان بهره برداری از تصفیه خانه دوم شهر صدرا، از ظرفیت یک مدول موقت ۳۰۰۰ متر مکعبی که در سال ۹۸ توسط شرکت عمران صدرا ساخته شد  و جمعیتی بالغ بر 20 هزار نفر را پوشش می دهد استفاده خواهیم کرد.

مدیرعامل شرکت عمران صدرا با اشاره به این که در زمینه احداث شبکه فاضلاب شهری نیز با شرکت ابفا همکاری داریم و در شرایط کنونی دو پیمانکار به صورت مستمر در حال احداث این پروژه هستند اظهار داشت: علاوه بر پروژه هایی که از آن یاد شد، شرکت عمران صدرا با ابفای شیراز در زمینه احداث مخزن آب 25 هزار متر مکعبی اب شرب نیز همکاری دارد که از محل انتقال خط دوم سد درودزن تغذیه خواهد شد. اعتبار این پروژه 30 میلیارد تومان است و با احداث این مخزن مشکل کمبود اب شرب صدرا تا حدود زیادی مرتفع خواهد شد.

مشارکت با دستگاه ها برای رضایتمندی مردم

دکتر حاجی پور در ادامه این گفتگو با بیان این که هر دستگاه و ارگانی که تصمیم داشته باشد در شهر جدید صدرا پروژه عمرانی احداث کند از محل اعتبارات داخلی شرکت عمران با انها مشارکت 50 درصدی خواهیم داشت اظهار کرد: اولین پروژه ای که عملیات احداث ان با این راهکار اغاز شد مجتمع قضایی و پلیس های تخصصی شهر صدرا است که عملیات اجرایی ان در سال گذشته اغاز شد. همچنین در هفته گذشته عملیات کلنگ زنی اداره ثبت اسناد و املاک شهر صدرا نیز آغاز شد. با توسل به این راهکار تلاش داریم تا عملیات احداث زیرساخت های مورد نیاز شهر و شهروندان تسریع شود.

این کارشناس ارشد حوزه شهری در ادامه افزود: در کنار پروژه هایی که از آن یاد شد، طرح های روبنایی مانند احداث مصلی بزرگ شهر صدرا، مجموعه سالن های ورزشی ، کتابخانه عمومی، استخرهای دوقلو، چهار پارک بزرگ در نقاط مختلف شهر جدید است که تعدادی از این پروژه ها به بهرداری رسیده و عملیات اجرایی شان در دست انجام است.

این مقام مسئول با اشاره به اقدامات این شرکت در زمینه افزایش سرانه فضای سبز خاطر نشان کرد: عملیات اجرایی ۱۰۰ هکتار پارک شهری توسط شرکت عمران صدرا به زودی آغاز خواهد شد که از لحاظ مقیاس و کیفیت کار از پروژه‌های شاخص و فاخر در این حوزه بوده و به شهر صدرا جایگاه ویژه ای خواهد بخشید. این پارکها در حقیقت یک مجموعه تفریحی و رفاهی بزرگ می باشد که بخش های متنوعی برای ان تدارک دیده شده است. با بهره برداری از تمامی این پروژه ها شاهد رونق شگفت انگیزی در زمینه سرمایه گذاری و ارزش افزوده شهر صدرا خواهیم بود که اینده روشنی را برای اهالی شهر جدید نوید می دهد.

حاجی پور در مورد مشکل حمل و نقل عمومی هم اشاره کرد که اتوبوسهای فرسوده نیز همانگونه که مستحضر هستید مربوط به حوزه خدمات شهری و وظایف شهرداری صدرا است اما به منظور کمک به شهرداری و رفاه شهروندان صدرا در سال گذشته شرکت عمران مبلغ ۱۰ میلیارد کمک بلاعوض به شهرداری صدرا در قالب تهاتر املاک در دستور کار قرار داد که منجر به خرید ۵ دستگاه و اضافه شدن اتوبوسهای نو  به ناوگان حمل و نقل شهری صدرا شد و تلاش خواهیم کرد با اخذ مجوزهای لازم این کمک در سال جدید ادامه پیدا کند.

پروژه چپگرد صدرا تعهد بخش خصوصی بود

مدیرعامل شرکت عمران صدرا در بخش دیگری از این گفتگو افزود: احداث پروژه چپگرد صدرا بر عهده سرمایه گذار مجتمع تجاری خلیج فارس گذاشته شده بود. متاسفانه با گذشت سال ها و بهره برداری از این مجتمع تجاری، تعهدات سرمایه گذار مبنی بر احداث یک تقاطع غیرهمسطح محقق نشد و شهرداری شیراز با تاخیر فراوان پروژه چپگرد صدرا را برای حل بحران ترافیک شهرک های شمال‌غرب احداث کرد. اگرچه شهروندان شهر صدرا از این تقاطع بهره‌مند شدند اما تعهدی از سوی شرکت عمران صدرا برای احداث آن داده نشده و سرمایه گذار مجتمع تجاری خلیج فارس طبق تعهدات قانونی وظیفه احداث آن را بر عهده داشته است. مدیریت شهری شیراز که از منافع این پروژه در قالب صدور مجوزها بهره مند شده باید احداث این پروژه را از سرمایه گذار مطالبه می کرد که با تاخیر زیادی این امر محقق شد.

حاجی پور در ادامه تصریح کرد: البته شهرداری شیراز تعهد دیگری هم به شهر صدرا مبنی بر احداث تقاطع غیر همسطح در محل پروژه بزرگراه ابوعلی سینا(صدرا-دوکوهک) هم دارد که صورتجلسه های آن موجود است. اما متاسفانه تا به امروز این پروژه را در زمره اولویت های خود قرار نداده و امیدواریم در دوره جدید مدیریت شهری این امر محقق گردد.

وی پرهیز از نگاه جزیره ای را عامل پیشرفت و موفقیت دو شهر صدرا و شیراز در مجاورت یکدیگر ارزیابی کرد و افزود: برنامه ریزی برای کلانشهر و سکونتگاه‌های پیرامونی باید همراه با تفکر منطقه‌ای و رویکرد یکپارچه باشد. بسیاری از شهروندانی که در شیراز شاغل هستند در شهر جدید صدرا زندگی می کنند و بالعکس و باید با مشارکت یکدیگر تصمیمات و سیاست های برنامه ریزی و حمل و نقلی یکپارچه ای را برای رفاه شهروندان تعریف کرد. امیدواریم این مشکلات در دوره جدید مدیریتی شهر شیراز  و صدرا تا حدود زیادی مرتفع شده و شاهد ارتقا کیفیت تصمیم گیری برای توسعه شهری هر دو شهر باشیم.

فضاهای فرهنگی و ورزشی در مسیر توسعه

مدیرعامل شرکت عمران صدرا با بیان این که ترکیب جمعیتی شهر جدید صدرا جوان است و باید به ایجاد زیرساخت های تفریحی هم توجه ویژه ای داشت اظهار کرد: در مجموعه عمران صدرا به توسعه فضاهای ورزشی، زیرساخت های فرهنگی و هنری توجه ویژه ای داشتیم. در همین زمینه یک سالن امفی تئاتر 400 نفره و چندین سالن سینما توسط بخش خصوصی در حال احداث است که تا پایان سال جاری به بهر برداری خواهد رسید.

وی افزود: همچنین شرکت عمران صدرا پروژه خانه هنرمندان شامل چندین گالری و سالن های امفی تئاتر و سینما را در دستور کار دارد که عملیات طراحی اش به پایان رسیده و پروانه ساختمانی ان اخذ شده است. اجرای این پروژه به دلیل افزایش ناگهانی قیمت ها و تورم در حوزه ساخت و ساز به تعویق افتاده است. البته شرکت عمران صدرا برای اجرای پروژه ها از فرآیند اولویت بندی و رتبه‌بندی اهمیت پروژه ها تبعیت می کند و ساخت زیرساختهای ارتباطی، تصفیه خانه و مدارس و پروژه های روبنایی ذکر شده را در شرایط کنونی مهم تر ارزیابی کردیم.

استفاده مترو صدرا از مسیر ریل های راه آهن

این مقام مسئول در بخش دیگری از سخنانش گفت: مطالعات متروی صدرا در سال گذشته به پایان رسید و در استانه اغاز عملیات اجرایی قرار داریم. با هماهنگی متخصصان و کارشناسان در صدد هستیم تا به جای احداث زیرساخت جدید برای مترو، از ریل های کنونی راه اهن استفاده کنیم. کارگروهی در این زمینه برای بررسی های فنی و تخصصی ایجاد شده و در صورتی که به جمع بندی های نهایی برسیم هزینه های احداث و اجرا را تا حدود زیادی کاهش خواهد یافت.چنانچه این موضوع ازلحظ علمی و فنی قابلیت اجرایی شدن نداشته باشد باید مسیر جدیدی را به طول 10 کیلومتر احداث کنیم که مطالعات و طراحی های ان نیز انجام شده است. براورد ریالی احداث خط جدید در حدود 1300 میلیارد تومان است.

شهرک های جدید در مسیر برنامه ریزی و مکانیابی

دکتر حاجی پور در پایان گفت: با تکمیل زیرساخت های شهر جدید، ماموریت شرکت عمران صدرا در سال های اینده به پایان خواهد رسید و به منظور استفاده بهینه از ظرفیت های این شرکت احداث شهرجدید تابناک در شهرستان لامرد به شرکت عمران صدرا واگذار شده که عملیات اجرایی آن نیز اغاز شده است. البته در کشور این یک نگاه کلی است که از ظرفیت ها و توانمندی های شرکت های عمران در راستای اجرای پروژه های ملی و استانی استفاده شود و منحصر به یک محدوده جغرافیایی نشوند.

وی با بیان این که در پیرامون شهر شیراز سه پهنه برای احداث شهرک های جدید در محورهای بیضا، کوهمره سرخی و سروستان شناسایی شده است و در حال اخذ استعلامات لازم از دستگاه های ذیربط هستیم اظهار داشت: امیدواریم تا پایان شهریور ماه روند اداری احداث این شهرک ها و اخذ مجوزهای استانی پایان یافته و برای تصویب نهایی به شورای عالی شهرسازی ارجاع شود تا مراحل احداث آنان اغاز گردد.

روابط عمومی شرکت عمران شهر جدید صدرا

لینک کوتاه نوشته
https://sadra.ntdc.ir/?p=23817
کد خبر
23817