جمعیت جدیدترین شهر استان در حالی تا سال آینده به بیش از ٢٠٠هزار نفر افزایش میابد که هنوز هم این شهر با انبوهی از مشکلات روبنایی روبروست مشکلاتی که بیشتر آنها به دلیل عدم حضور دستگاه‌های اجرایی و خدمات رسان در این شهر به وجود آمده و مردم. این شهر مجبورند برای دریافت کوچکترین خدمتی باید به شیراز بروند و بازگردند، در این میان گرچه شرکت عمران صدرا در این سال‌ها توانسته با اجرای تعدادی از پروژه روبنایی در حوزه های فرهنگی، خدماتی، ورزشی، شهری، آموزشی و فضای سبز تا حدود زیادی این مشکلات را برطرف کند، اما هنوز تا رسیدن به سرمنزل مقصودی راه زیادی باقی مانده، شهر صدرا نیازمند کمک همه دستگاه‌های اجرایی است، شهری که افق آینده ان برای ۴۶۵هزار نفر دیده شده، در این بین مدیر عامل شرکت عمران صدرا در خصوص برخی اظهار نظرها در ارتباط با مدیریت دوگانه در شهر صدرا با اشاره به اینکه بعد از تاسیس شهرداری شرکت عمران وظیفه چندانی در خصوص امور جاری و روزمره مدیریت شهری ندارد با رد وجود این دوگانگی  گفت: مشکل  شهر صدرا آن است که قبل از آنکه ماموریت و وظایف شرکت عمران صدرا در حوزه زیرساختی شهر به اتمام رسد، کار مدیریت شهری و شهرداری کارش آغاز شده و این که می‌گویند مدیریت دوگانه در صدرا است به هیچ وجه درست نیست.

به گزارش روابط عمومی شرکت عمران شهر جدید صدرا،دکتر خلیل حاجی پور افزود:در این ارتباط ما قائل به تعارض مدیریتی نیستیم، زیرا ما دستگاه سیاسی نیستیم، بلکه نهادی  توسعه‌ای هستیم که کار عمرانی و توسعه‌ای انجام می‌دهیم .

وی افزود: شرکت‌های عمران در شهرهای جدید بیش از آن که برای شهرداری‌ها تهدید باشند، یک فرصت هستند،اما در این بین فقدان شناخت کافی از قانون شهرهای جدید و ساختار شرکت‌های عمران بعضا‌ موجب اظهارنظرهایی می‌شود که ناشی از عدم درک نادرست از سیاست شهرهای جدید در کشور می باشد. مدیرعامل شرکت عمران شهر صدرا اظهار داشت:در این بین در برخی موارد شاهد برخی اظهار نظرها از جانب برخی هستیم. که اینگونه عنوان می‌کنند که اگر شرکت عمران برود، منابع و  زمین‌های شهر به شهرداری می‌رسد،این درست نیست چرا که اگر  شرکت عمران به عنوان نماینده دولت روزی در شهر نباشد، سازمانی با عنوان سازمان ملی زمین و مسکن وجود دارد که حتی یک ریال از درآمد حاصل از  زمین‌های صدرا را به شهر بازمی‌گرداند و همه به خزانه می‌رود.

دکتر حاجی پور تصریح کرد: این در حالی است که در شرکت عمران صدرا با وجود ساختاری که در راستای اساسنامه شرکت‌های عمران داریم و ظرفیت‌هایی که در قانون شهرهای جدید دیده شده، هر نوع کمکی می‌توانیم به شهرداری صدرا داشته باشیم، اما اگر شرکت عمران نباشد، شهرداری بهره‌بردار و متولی اراضی نمی‌شود.

مدیر عامل شرکت عمران صدرا گفت: بر اساس قانون سازمان ملی زمین و مسکن بیشتر شبیه یک بانک زمین است و وظیفه فروش زمین را دارد و ماموریت توسعه ای برایش تعریف نشده که به آن  ورود کند؛ امادر مقابل شرکت عمران یک نهاد توسعه‌ای است که تا کنون نیز کارهای زیادی در شهر انجام. داده و در حال انجام آنهاست که در این مسیر بسیاری  از اقداماتی که انجام می‌دهیم، سرمایه‌گذاری‌هایی است که در آینده به صورت غیرمستقیم منافع آن مشخص می‌شود.

حاجی پور گفت: در این بین به نظر می‌رسد که اگر تلاش کنیم این آگاهی و تفاهم را بین مجموعه مدیریت شهری یعنی نمایندگان مردم در شورا، شهرداری و شرکت عمران ایجاد کنیم،نقشی موثر در توسعه شهر خواهد داشت و برای مردم هم دوگانگی به وجود نمی‌آید.

وی در خصوص کمبود فضاهای آموزشی در صدرا نیز گفت: شرکت عمران تا کنون ۱۶مدرسه در صدرا ساخته است و ساخت دو مجتمع ١٨کلاسه نیز شروع شده که بر طبق برنامه ریزی تا سال تحصیلی جدید این دو مدرسه نیز افتتاح می‌شود، اما این در حالی است نوسازی مدارس فارس از محل اعتبارات عمومی و دولتی به تکالیف خود عمل نکرده و شهر صدرا از کمبود سرانه فضای آموزشی رنج می برد و انتظار داریم توزیع اعتبارات استانی آموزش و پرورش بین مناطق مختلف شهرستان یکسان و بر مبنای اصل عدالت باشد.

مدیر عامل شرکت عمران صدرا تصریح کرد:یکی از اساسی ترین مشکلات ما این است که در حالیکه عمران صدرا وظیفه ای برای اجرای پروژه های روبنایی ندارد و باید به فکر ایجاد نیازهای زیر ساختهای شهر باشد، بخش اعظمی از توان ما صرف پروژه‌های روبنایی و کارهایی می‌شود که جز وظایف دیگر ارگانهاست.

مدیر عامل شرکت عمران صدراگفت: قریب به ٣دهه از عمر شهر صدرا می‌گذرد اما هیچ اداره ای خدمات خود را به طور کامل در صدرا ارائه نکرده و باعث بروز مشکلات بسیاری برای شهروندان شده ‌است و بارها این مورد را مطرح کردیم اما به نتیجه نرسیده است.

وی افزود: بارها عنوان شده که صدرا به عنوان دومین مرکز جمعیتی استان نیازمند همکاری همه دستگاه‌ها ست و اگر نظر تقسیمات سیاسی جزو شهرستان شیراز است و حدود ده درصد جمعیت شهرستان را هم تشکیل می‌دهد پس باید حداقل١٠درصد بودجه شهرستان شیراز هم به صدرا اختصاص یابد.

  • ضرب الاجل برای دستگاهای اجرایی که زمین گرفتند اما به صدرا نیامدند

وی در خصوص نبود نمایندگی یا شعبه ادارات و دستگاه‌های اجرایی در صدرا نیز گفت:یکی از مشکلات دیگر صدرا نبود نمایندگان دستگاه‌های اجرایی و خدمات رسان است که باعث می‌شود مردم صدرا برای انجام کارهای روزمره سفرهای روزانه را تا شیراز بروند، طی سال‌های گذشته بارها این موضوع را پیگیری کرده ایم و حتی به همه دستگاه‌ها اعلام کرده ایم اما تا کنون اتفاق خاصی نیافتاده است.

حاجی پور ادامه داد: این در حالی است که  بیش از  ٩٠درصد دستگاهای دولتی و اجرایی از سالها قبل زمین رایگان برای استقرار نمایندگی دستگاه خود در صدرا دریافت کرده اند اما هیچ اقدامی برای ساخت وساز نکردند که با مکاتبه با دستگاه‌های نظارتی یک ضرب الاجل برای  تعیین تکلیف زمین‌های این دستگاه‌ها مشخص شده وهمین باعث شد که برخی دستگاه‌ها در یکی دوماه اخیر فعال شدند از جمله ، اداره ثبت اسناد، ثبت احوال و دادگستری کل استان که عملیات ساخت مجتمع قضایی را شروع کرده است.

وی افزود :البته با رایزنی نمایندگان شهرستان و طرحی که آقای دکتر قادری نماینده مردم شیراز برای ارتقا مراکز جمعیتی بالای ١۵٠هزار نفر به شهرستان در مجلس داده است و نظر به اینکه  صدرا شرایط لازم را دارد در صورت ارتقا صدرا به شهرستان مسیر استقرار دستگاه‌های دولتی در شهر صدرا بسیار هموار خواهد شد.

مدیرعامل شرکت عمران شهر صدرا در خصوص برخی از اظهار نظرها در خصوص الحاق یا ادغام صدرا با شیراز گفت: این بحثی انحرافی و ناشی از عدم شناخت دقیق از ماهیت پیچیده مناطق کلانشهری و سیاست شهرهای جدید است،در این بین معتقدیم در خصوص صدرا و شیراز پیش و بیش از اینکه موضوعاتی همچون الحاق یا ادغام مطرح شود، نیازمند یک برنامه مشترک و اتخاذ رویکرد و سیاستگذاری منطقه‌ای برای این شهرها هستیم، تا با این کار یک یکپارچگی تصمیم گیری در مقیاس منطقه ای شکل گیردو در واقع صدرا مکمل شیراز است.

حاجی پور گفت:یکی از مهمترین ویژگیهای صدرا میزبانی و پشتیبانی از عملکردهای مقیاس ملی و فراملی است، در صدرا اجرای مجموعه پروژه های درمانی با مشارکت بخش خصوصی و خیرین با بیش از 2000 تخت بیمارستانی شامل بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی پیوند اعضای ابوعلی سینا، بیمارستان تخصصی و فوق‌تخصصی اعصاب و روان، بیمارستان سوانح سوختگی و بیمارستان تخصصی سرطان شناسی استقرار یافته  که باعث شده  صدرا  به شهری با پتانسیل گردشگری درمانی و توریسم پزشکی تبدیل شود.

مدیرعامل شرکت عمران صدرا گفت:از سوی دیگر شیراز از سال‌های دور همواره به عنوان یکی از قطب‌های حوزه سلامت و درمان مطرح بوده و هست  و از بسیاری از کشورهای حاشیه خلیج‌فارس برای درمان به شیرازمراجعه می‌کنند که به دلیل عدم وجود فضاهای کافی برای پاسخ‌گویی به این نیاز، صدرا به عنوان مکمل و پشتیبان شهر شیراز در این حوزه نیز عمل میکند.

وی ادامه داد: نکته دیگری که صدرا را از خیلی از شهرهای دیگر متمایز کرده، استقرار سه قطب دانشگاهی مهم در این شهر است، از جمله پردیس دانشگاه آزاد شیراز، مجموعه دانشگاه صنعتی شیراز به عنوان دانشگاه دوم استان فارس که از سال آینده به طور کامل در صدرا مستقر می‌شود و همچنین برنامه استقرار پردیس دانشگاه علوم پزشکی در صدرا که وجود این سه مرکز، پتانسیلی برای صدرا ایجاد کرده که به عنوان قطب آموزش عالی مطرح شود.

حاجی پور گفت: اگر شهر صدرا در قالب سیاست شهرهای جدید در کنار کلانشهر شیراز نبود همین جمعیت به عنوان حاشیه نشین در کنار شیراز و در  قالب سکونتگاههای غیررسمی شکل می‌گرفت و اگر کمکی به بهبود کیفیت زندگی و زیست شهروندان صدرا شود این به معنای کمک به شهر شیراز است.

  • با شروع پنج پارک‌ شهری و ناحیه ای در صدرا سرانه فضای سبز شهر صدرا در یک سال آینده ۱۰ برابر خواهد شد

حاجی پور با اشاره به برخی پروژه های حوزه فضای سبز در صدرا نیز گفت:در حالی که هم اکنون تنها فضای سبزعمومی مقیاس شهری  در صدرا اکو پارک است که ۵هکتار وسعت دارد هم اکنون عملیات ساخت ۵پارک بزرگ با بیش از ۵۰ هکتار وسعت در حال انجام است که با ساخت آنها تا یک سال آینده مساحت پارک‌های صدرا ده برابر می‌شود.

وی تصریح کرد:همچنین در زمینه حمل ونقل عمومی نیز ١۶میلیارد تومان بودجه برای کمک به تقویت ناوگان حمل و نقل عمومی صدرا اختصاص یافته است که با هماهنگی شهرداری صدرا مقرر شد ما این مبلغ را در اختیار آنها قرار دهیم و آنها هم همین مقدار را در نظر گرفته و نسبت به تقویت ناوگان اقدام کنند.

  • مجهزترین و بزرگترین کتابخانه فارس در صدرا ساخته می‌شود

مدیر عامل شرکت عمران شهر جدید صدرا  ادامه داد:در حوزه فرهنگی و ورزشی هم طی این مدت  اتفاقات خوبی در صدرا افتاده است از جمله  کتابخانه شهدای سلامت که چند هفته قبل افتتاح شد که البته بعد از برداشته شدن محدودیتهای ناشی از کرونا خدمات دهی این کتابخانه هم آغاز می‌شود.

وی از آغاز ساخت بزرگترین و مجهزترین کتابخانه عمومی استان با ۴٠میلیارد تومان اعتبار در صدرا خبر داد و گفت: افتتاح فرهنگسرای قرآنی، آغاز ساخت موزه فرهنگ در کنار مصلی نماز جمعه صدرا وطراحی خانه هنرمندان از دیگر فعالیت‌های ما در حوزه فرهنگی است.

حاجی پور ادامه داد:علاوه بر این در حوزه ورزشی نیز مجهزترین سالن ورزشی  بین المللی چند منظوره استان با ظرفیت دوهزار تماشاگر در حال تکمیل و تجهیز است که  در دهه فجر امسال به بهره برداری می رسد و می‌تواند میزبان مسابقات و رویدادهای مختلف ملی و بین المللی باشد.

وی اظهار داشت:اما در کنار این پروژه ها هم اکنون ساخت دو استخر نیز آغاز شده که تا سال آینده به بهره برداری می رسد و علاوه براین سه زمین چمن مصنوعی هم سال قبل افتتاح شد.

وی در ادامه  از ساخت مخزن بزرگ ۲۰۰۰۰ هزار متر مکعبی آب شرب صدرا  با اعتباری بالغ بر ۳۰ میلیارد تومان و  همچنین ساخت مجتمع پلیسهای تخصصی شهر صدرا با اعتباری بالغ بر ۱۵ میلیارد تومان خبر داد و گفت:همه این اتفاقات و فعالیت‌های صورت گرفته در راه توسعه صدرا تنها به این دلیل بود که  هیات مدیره شهر جدید صدرا در سالهای اخیر جمعی از افراد فنی، متخصص و به دور نگاه سیاسی بودند و همین به توسعه شهر کمک کرد.

  • نیازمند تقویت دستگاه‌های نظارتی در صدرا هستیم

مدیر عامل شرکت عمران صدرا گفت: به رغم تلاش‌های بسیاری که در چند سال گذشته برای رشد و توسعه صدرا صورت گرفت بروز اتفاقات ناخوشآیند و حواشی ایجاد شده در مدیریت سابق شهرداری صدرا موجب آسیب به اعتماد عمومی و وجهه شهر صدرا شد.  وی تصریح کرد: این اخبار منفی باعث کاهش سرمایه اجتماعی شده و به منظور عدم تکرار چنین مواردی نیازمندمراقبت بیشتر و تقویت حضور دستگاه‌های نظارتی هستیم به ویژه اکنون که نزدیک به انتخابات اتی شوراها هستیم و نظارت و کنترل مراجع مربوطه بایستی مضاعف گردد.

  • صدرا شهر فرصتهای ممتاز برای سرمایه گذاری

وی تصریح کرد :در زمینه سرمایه گذاری در این سال‌ها اقدامات خوبی در شخر صورت گرفته و بیش از ١۵٠٠میلیارد تومان بسته سرمایه گذاری هم اکنون در صدرا تعریف شده که آماده حضور سرمایه گذاران است.

حاجی پور افزود: البته در این بین برخی از پروژه های نیازمند حضور سرمایه گذاران داخلی است اما برخی از پروژه های سرمایه گذاری مانند دهکده المپیک در ۴٠هکتار وسعت  با توجه به سرمایه گذاری کلان مورد نیاز آن نیازمند حضور سرمایه گذاران خارجی است.

وی ادامه داد: با توجه به اقدامات زیرساختی و عمرانی در چند سال اخیر و توسعه شتابان شهر صدرا تمایل سرمایه گذاران نیز برای سرمایه گذاری در این شهر افزایش یافته است و صدرا به دلیل ظرفیت‌های نهفته آن امروزبه عنوان شهر پیشگام و پیشتاز برای سرمایه گذاری مطرح است.

وی تصریح کرد:البته فعالیت ما در حوزه سرمایه گذاری بیشتر در قالب مشارکت است که  در این ارتباط زمین و مجوزهای مورد نیاز و برخی مشوقهای سرمایه گذاری با ماست و سایر موارد با سرمایه گذار است، از سوی دیگر یکی دیگر از نقاط قوت سرمایه گذاری در صدرا این است که با توجه به ساختار سازمانی شرکت عمران صدرا بر خلاف سایر شهرها دارای بروکراسی پیچیده اداری نیستیم و یک سیستم چابک و سریع داریم که سرمایه گذار از تعریف پروژه تا عملیاتی شدن کار به سرعت می تواند تصمیم گیری کند.

روابط عمومی شرکت عمران شهر جدید صدرا

لینک کوتاه نوشته
https://sadra.ntdc.ir/?p=23080
کد خبر
23080