در نظریه های کلاسیک، توجه به منافع و خیر عمومی بنیان اخلاقی برنامه ریزی شهری را شکل می دهد که ابزارش بوروکراسی شایسته سالارانه (meritocratic) است. پیش فرض چنین نگرشی به برنامه ریزی، ممکن بودن مقاومت در برابر منافع و سلایق شخصی و گروهی و تلاش برای پیگیری منافع عمومی است؛ هر چند نقدهایی بر آن وارد است ولی کماکان می تواند وجهی از آن موضوعیت داشته باشد.

شهرهای جدید در کشور در مسیر رشد و توسعه شان مراحل مختلفی را پشت سر گذاشته و در هر مرحله متناسب با غنای فکری و توشه دانشی و میزان شایستگی های مدیران و نیز درک های شیوع یافته از شهرسازی در جامعه، درک خاصی از توسعه شهری را مبنای کار قرار داده و به تبع منابع متناسب با آن هزینه شده اند که وقوف به آنها نیازمند مطالعات موردی و دقیقی است.

در دوره اخیرِ مدیریتی شهرهای جدید که می توان گفت تا حدودی مبتنی بر نوعی مدیریت تکنوکراتیک و شایسته سالارانه بوده، نگاه به توسعه شهری پیچیده تر شده و از تلقی رایجِ شهرسازی به مثابه صِرف مسکن سازی و نیز معبرسازی، گسست هایی جدی صورت گرفته و توجه ویژه ای به توسعه زیرساخت های شهری در حوزه های مختلف اجتماعی، فرهنگی، زیست محیطی و … شده است؛ هر چند که دیدگاه های قدیمی تر  کاملا از بین نرفته اند و بعضا حامیان خودشان را هم در میان برخی از مدیران و کارشناسان شرکت های عمران دارند.

پروژه هایی چون تصفیه خانه، تقاطع غیر همسطح بزرگراه شهید قاسم سلیمانی، سالن بزرگ فوتسال، مصلی بزرگ شهر، کتابخانه جامع شهر، دار القرآن و کتابخانه عمومی که امروز در شهر جدید صدرا،  کلنگ زنی، افتتاح یا مورد بازدید قرار گرفتند نمودهایی از سیاست نوین توسعه شهری در شهرهای جدید و بطور خاص شهر جدید صدرا هستند که اهتمامی ویژه نسبت به توسعه زیرساخت های اجتماعی و فرهنگی، گسترش دسترسی های استانداردتر برون شهری و نیز گسترش تاسیسات شهری چون تصفیه خانه فاضلاب و پایدارسازی منابع آب دارند.

سیاست توسعه شهری نوین در شهرهای جدید با راهبری فکری و برنامه ای مهندس حبیب اله طاهرخانی، اعضا هیات مدیره، مشاوران و مدیران کل، و مدیران عامل متخصص، خوش فکر و پر تلاشی چون دکتر حاجی پور در شرکت های تابعه در حال برنامه ریزی و اجراست که تجربه ای خاص، شایسته تفکر، مفهوم پردازی و نیز تقدیر می باشد. با پایش دائمی و نیز نقد مستمرتجارب اخیر می توان روز به روز به درکی دقیق تر و کاربردی تر از دستور کار نوین توسعه شهری در شهرهای جدید دست یافت و فرصت های بیشتری برای توسعه پایدار و همه جانبه شهرهای جدید، خلق نمود.

روابط عمومی شرکت عمران شهر جدید صدرا

لینک کوتاه نوشته
https://sadra.ntdc.ir/?p=22819
کد خبر
22819