با زدن کلنگ  احداث یک پروژه انبوه سازی مسکن در شهر جدید صدرا  برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسکن استان فارس اغاز شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت عمران شهر جدید صدرا، استاندار فارس در مراسم آغاز عملیات اجرایی برنامه اقدام ملی تولید وعرضه مسکن فارس در شهر صدرا با اشاره به اهمیت مسکن در رونق وتوسعه جامعه گفت:امروزه مسکن یکی از نیازهای اساسی کشور ما بحث مسکن است این در حالی است که چه در کشور ما و چه در سایر کشورها مسکن کالایی چند وجهی است که زمانی حکم سر پناه را دارد والایی مصرفی است وزمانی هم به عنوان کالایی بادوام حکم سرمایه گذاری را دارد، در کشور ما نیز به جز نیاز مصرفی مردم به این حوزه به  عنوان سرمایه گذاری هم نگاه می‌کنند.
عنایت ا.. رحیمی اظهار داشت:در این راستا قسمتی از این نوع نگاه می‌تواند مثبت وبخشی هم منفی باشد چرا که اگر رویکرد در این سرمایه گذاری همان باشد که اگر در حوزه های دیگر سرمایه گذاری می‌کردند سود دهی داشت این توقع سود بالا داشتن با کسانی که نیاز واقعی به مسکن دارند مطابقت ندارد.
وی با اشاره به طرحهایی که از گذشته تا حال در حوزه تولید و عرضه مسکن ارزان قیمت توسط دولت‌های مختلف اجرا شده ادامه داد:از ابتدای انقلاب تا کنون طرحهای خوبی در این حوزه انجام. شده از واگذاری زمین به افراد بی بضاعت تا مسکن‌های اجاره به شرط تملیک وامروز هم برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسکن را داریم، امروز بعد 40 سال دیگر زمان آن رسیده تا تجربیات خود در این مدت را تدوین  نقاط مثبت را تقویت و مشکلات ونقاط منفی را برطرف  کنیم.
وی از مسکن مهر به عنوان یک تجربه مهم در حوزه ساخت وساز مسکن یاد کرد و با اشاره به نقاط منفی ومثبت این پروژه گفت:مکان یابی نامناسب ، چگونگی بستن قراردادها و روشن نبودن بسیار از موارد در قراردادها و نامشخص بودن اینکه چه کسی باید خدمات روبنایی وزیر بنایی این پروژه ها را ارائه کند، پیمانکارانی آمدند که ما را بعدا با مشکل مواجه کردند و برخی لابی گریها در لپویی و صدرا را نباید یادمان برود که باعث شد ساخت مسکن‌های مهر از متری ٢٠٠تا٣٠٠هزار تومان حتی به متری یک میلیون تومان هم برسد.
وی ادامه داد:در این میان مقصر برخی موارد ما دولتی‌ها بودیم که زمینه رامهیا نکرده بودیم وبرخی مواقع هم  عدم شناخت واقعی پیمانکاران در برآوردها بود که  همه اینها  و  قول‌هایی که با توان اجرایی انطباق نداشت و بخشی نگری ها  از جمله بردن خدمات زیر بنایی تا پشت درب مجتمع‌ها که عملیاتی نشد، نوع قرار داد با متقاض، پیمانکار وتعاونی تعیین تکلیف نشده بود و در کنار آن بانک که قسمتی سرمایه را در اختیار  متقاضی گذاشته و ساختمان تمام شده بود اما متقاضی در مسکن نشسته بود بدون پرداخت اقساط باعث بروز مشکلاتی در زمینه مسکن‌های مهر شد.
وی افزود:اما در کنار این موارد مسکن‌های مهر نکات مثبتی هم داشتند از جمله به حرکت در آوردن چرخ اقتصاد ورونق اشتغال در این حوزه و پاسخ به نیاز مسکن کشور در آن مقطع زمانی که امید از حسنه‌ای آن استفاده ومعایب را برطرف کنیم ، البته لازم به ذکر است که در حالی که در  دولت‌های گذشته تبلیغات و بهره برداری سیاسی واجتماعی در این رابطه  کردند  بود اما بخش اعظم آن به گردن  دولت‌ تدبیر وامیدافتاد و در این دولت قریب به یک. میلیون و ٣٣۶هزار واحد مسکن مهر افتتاح وتحویل متقاضیان شد که عدد کمی نیست.
استاندار فارس از برنامه اقدام ملی تولید مسکن که از روز گذشته همزمان با کل کشور در فارس نیز آغاز به کار کرد با عنوان یکی از بزرگترین طرحهای توسعه مسکن در کشور طی سال‌های اخیر یاد کرد وگفت:بر طبق برنامه  ریزی های صورت گرفته قرار است طی دوسال ۴٠٠هزار واحد مسکن در این طرح ساخته شود که استان ماهم سهمی دارد، در سطح فارس اعلام شده ٢۵هزار واحد سهم شهرهای جدید است که شهر جدید ما در فارس صدراست انشا.. شروع میکنیم، در کنار آن ۵هزار و۵٠٠مسکن را بنیاد مسکن در شهرهای زیر ٢۵هزار نفر جمعیت اجرا می‌کند ویک هزار و١٨۵ واحد هم در بافت‌های ناکارآمد شروع می‌شود با توجه به تسهیلات فعلا ١٨درصد است و دو سال هم زمان ساخت است و وام ده ساله فرصت مناسبی برای متقاضیان واقعی مسکن است به اندازه همان پولی که اجاره می‌دهند وکمتر می‌توانند وام خود پرداخت و پس از ده سال مالک ان باشند،
رحیمی گفت:در بافت فرسوده هم ٣هزار و٣٨۵مورد تسهیلات داده می‌شود در کلانشهرها ۵٠و در شهرهای کوچکتر ۴۰میلیون تومان با سود ٩درصد  تسهیلات ارائه می‌شود که فرصت خوبی برای بازآفرینی شهری است.
وی اظهار داشت :امید که اگر امروز قولی می‌دهیم به گونه ای عمل کنیم که فردا پاسخگو باشیم البته جز مسکن مهر اقدامات دیگری هم در صدرا صورت گرفت که یکی از این موارد اقدام ملی است که مردم از آن استفاده خواهند کرد جادارد از همه کسانی که در این اقدام با نیت خیر وارد می‌شوند تشکر و آرزو داشته باشیم در این اقدام پسندیده خداوند توفیق دهد به آنها و تشکر از دستگاه‌های حاضر در صدرا  به ویژه شرکت عمران صدرا و هیات مدیره آن کا تازه نفس دارند کار را پیش می‌برند وامید واریم. شهرداری و دستگاه‌های مربوط هم همکاری در این پروژه ها را در اولویت کار خود قرار دهند.
رحیمی خطاب به حاجی پور مدیر عامل شرکت عمران صدرا گفت:برای اجرای این پروژه ها کار را به کسانی بسپارید که هم کار را بشناسند و  هم برآورد واقعی داشته باشند در زمینه اجرا این نباشد که ما تکلیف کنیم. مثلا متری ٣٠٠هزار تومان برو بساز چون این اتفاقی واقعی نخواهد بود و کسانی باشند که توان مالی داشته باشند و وسط کار کار را رها نکنند و طوری قرار داد بسته و شرایطی ایجاد شود  که سازنده یا متقاضیان بابت تاخیر  ملزم به انجام وظیفه خود شوند که همه اینها  منجر به ساخت پروژه  شود و قرار داد به گونه ای باشد که جایی برای ابهام و چانه زنی نداشته باشد.

مدیر عامل شرکت عمران صدرا نیز در این مراسم. گفت:شهر جدید صدرا در فارس بعد از پرند تهران بیشترین ظرفیت را برای برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسکن فراهم کرده است، ایشان با اشاره به دیدار اخیر هیات دولت و ریاست محترم جمهور با رهبر معظم انقلاب در آستانه هفته دولت و با توجه به اینکه مقام معظم رهبری بخش مسکن را پیشران و پیشتاز  اقتصاد کشور می دانند و ذکر این نکته که بخش مسکن و ساختمان با ۱۲۰ صنعت و رشته فعالیت اقتصادی ارتباطات پسینی و پیشینی دارد به این مورد توجه دادند که اگر ما به تحرک در بخش مسکن در اقتصاد ملی توجه داشته باشیم کلیه بخش های دیگر اقتصاد نیز به حرکت در خواهد آمد.

خلیل حاجی پور با اشاره به اینکه مشهور است که بخش مسکن آینه تمام نمای اقتصاد کشور است، تصریح کرد: ما در بخش مسکن هیچگونه وابستگی به خارج از کشور نداریم و حداقل ارزبری را داریم بنابراین موضوعاتی مانند تحریم نمی تواند بهانه ای برای ناکارآمدی و عدم اقدام در بخش مسکن باشد.

وی اضافه کرد : احداث این مسکن ها در قالب  برنامه اقدام ملی است و اجرای این  ماموریت تنها به عهده  وزارت راه و شهرسازی نیست و  همزمان با شرکت عمران صدرا،  بنیاد مسکن انقلاب اسلامی فارس، اداره کل راه و شهرسازی فارس و اداره کل راه و شهرسازی لارستان نیز عملیات اجرایی برنامه ملی تولید و عرضه مسکن را در حوزه ماموریت خود با همکاری دیگر بخشها و دستگاهها آغاز خواهند کرد.

حاجی پور گفت:شرکت عمران صدرا  مکان یابی پروژه ها، انتخاب شرکاء و تنظیم تفاهم نامه را از سال گذشته آغاز کرده است و دو مورد از پروژه های شرکت در مرحله قرارداد است  که یکی مجتمع ۵١٢واحدی  شرکت توسعه مسکن جنوب است که به مرحله قرار داد رسیده و دیگری  مجتمع   ۲۱۰ واحد مسکونی فاز ۴ پروژه آسمان صدراست که امروز شاهد شروع عملیات اجرایی آن هستیم.

مدیر عامل شرکت عمران صدرا با اشاره به کیفیت بالای ساخت وسازهای مورد انتظار در برنامه اقدام ملی، گفت: فاز چهارم پروژه آسمان صدرا تحت عنوان همین برنامه نیز با بهترین کیفیت تحت عنوان برنامه ملی تولید و عرضه مسکن اجرا و تحویل شهروندان خواهد شد.

وی اضافه کرد: یکی از ماموریت های سیاست شهرهای جدید در ایران تامین مسکن برای اقشار مختلف بوده است، این در حالی است که در شهر صدرا ما  تنوعی از الگوی های مختلف مصرف در بخش ساختمان را داریم که شامل مسکن مهر، ویلایی و باغ شهری می شود.

حاجی پور تصریح کرد: ۲۵ درصد مسکن مهر استان در شهر صدرا واقع شده است و پرونده مسکن مهر تا پایان سال جاری بسته خواهد شد اما خدمات رسانی ما تا رسیدن به شرایط مناسب برای یک محیط مسکونی قابل قبول در مجتمع های مسکن مهر ادامه دارد.

وی  با اشاره به افتتاح ۲۰۰ واحد مسکن مهر در شهر صدرا طی روزهای آینده افزود: از 24 هزار واحد مسکن مهر شهر صدرا تنها ۶۰۰ واحد دیگر باقی مانده که تا پایان سال به شهروندان تحویل می گردد.

وی اظهار داشت: بیش از ده سال کل کشور درگیر مسکن مهر بود و  بخش اعظم مسکن مهر در دولت تدبیر  و امید به بهره برداری رسید، در طول مدت خدمتم در شهر صدرا به مدت  ۵ سال مدوام درگیر مسکن مهر بودیم و شاهد بودم که دولت حتی از منابع داخلی هزینه ساخت این مسکن ها را عهده دار شد.

مدیر عامل شرکت عمران صدرا اضافه کرد:به رغم همه ایرادات و اشکالاتی که به پروژه های مسکن مهر وارد است اما یکی از مزیت های مسکن مهر برقراری عدالت در دسترسی به مسکن و تامین سرپناه برای بخشی ار اقشار کم درآمد جامعه بود، این در حالی است که مسکن مهر متصل به خط اعتباری بانک مرکزی بود و بیش از ۴۵ هزار میلیارد تومان با کمترین بروکراسی اداری به این مسکن ها تعلق گرفت.

حاجی پور با اشاره به برخی مشکلات مسکن مهر  گفت:یکی از مشکلات این مسکن‌ها این بود که  پروژه های مسکن مهر در برخی از نقاط از اصول شهرسازی دور بود و در برخی از آنها کاربری های عمومی  و خدماتی اعم از آموزشی، فضای سبز خدماتی نادیده گرفته شد و این پروژه ها تا حد ساخت یک ساختمان تنزل یافت  و این اشکال بزرگی بود که به سیاست های کلان شهرسازی توجه نشد.

وی تصریح کرد: اشکال دیگر مسکن مهر عدم شناسایی دقیق گروه های هدف بود،به گونه ای که در برخی مواقع کسانی مسکن مهر را دریافت کردند که نیازی به آن نداشتند.

مدیر عامل شرکت عمران صدرا گفت: برنامه جدید دولت در پروژه اقدام ملی تولید و عرضه مسکن، مدلی متفاوت از مسکن مهر است،در این برنامه  توجه همزمان به مسکن و محیط مسکونی، مکان یابی اراضی با زیر ساخت های مناسب، کاربری مصوب و دارای پروانه مشخص از شهرداری با توجه به ظرفیت موجود شهر از اساسی ترین موارد مد نظر مجریان است.

حاجی پور با اشاره به اینکه هدف ما در برنامه ملی تولید و عرضه مسکن خلق محلات مسکونی پایدار است، گفت: اگر شهر صدرا بخواهد شهری پایدار باشد نیازمند این است که تنوعی از اقشار و طبقات مختلف اجتماعی در آن ساکن باشند.

وی اظهار داشت:در این طرح اگر ما  تنها اقشار کم درآمد را در پروژه مورد توجه قرار دهیم همانند مسکن مهر با مشکلاتی روبرو می شویم و به همین دلیل در برنامه ملی تولید و عرضه مسکن اقشار متوسط جامعه مورد هدف هستند تا بتوانیم مشکل خانه اولی ها را در قالب این برنامه رفع کنیم.

مدیر عامل شرکت عمران صدرا با بیان اینکه برنامه ملی تولید و عرضه مسکن وابسته به منابع بخش خصوصی است، تصریح  کرد: این برنامه با مشارکت بخش خصوصی و تسهیلات بانکی با نرخ ۱۸ درصد خواهد بود.

حاجی پور گفت :پیش فروش واحدها بعد از ۱۵ تا ۲۰ درصد پیشرفت فیزیکی توسط دولت انجام می گردد،که با توجه به این موضوع خریداران اعتماد بیشتری به پروژه ها خواهند داشت و این پروژه ها در جذب نقدینگی و کاهش قیمت مسکن و ساماندهی و کنترل بازار مسکن نیز  تاثیر بسزایی خواهد داشت.

وی ادامه داد:با توجه به اینکه  بخشی از تامین مالی مسکن مهر آورده متقاضیان بود تاخیر در آورده متقاضیان این  پروژه ها را با چالش روبرو کرده بود، اما  در پروژه برنامه ملی تولید و عرضه مسکن  تعهدی به متقاضی نداریم و بلافاصله با تسهیلات بانک های عامل  مشکلات برطرف و پروژه با تاخیر مواجه نمی‌شود.

مدیر عامل شرکت عمران صدرا اظهار داشت: در ساخت پروژه های مشارکتی تجربه ارزشمندی را دارا هستیم و این برنامه با هماهنگی و همدلی و همکاری دستگاه های اجرایی همراه خواهد بود.

حاجی پور گفت: سهم ۲۵ هزار واحدی مسکن برنامه ملی معادل با بیش، از ۱۲ درصد از کل واحدهای مسکن ملی در کشور است که امیدواریم با موافقت شورای برنامه ریزی استان وهمکاری آنها در الحاق ۵٠٠هکتار اراضی جدید به شهر صدرا که در دستور کار قرار گرفته بتوانیم ١۵هزار واحد از این تعداد را در آنجا احداث کنیم.

وی تصریح کرد :همچنین در خصوص ناحیه ۸۶ هکتاری نیز امیدواریم با تصویب طرح  تجدید نظر طرح جامع صدرا بتوانیم  ۳۵۰۰ واحد مسکونی دیگر نیز در این ناحیه احداث کنیم که البته برای اجرای این پروژه ها  نیازمند همکاری استاندار محترم و دیگر دستگاه های اداری هستیم.

روابط عمومی شرکت عمران شهر جدید صدرا

لینک کوتاه نوشته
https://sadra.ntdc.ir/?p=20879
کد خبر
20879