بحث صدرا و‌ مشکلات آن سالهاست که مطرح است از فاضلاب رها شده که جان مردم این جدیدترین شهر فارس را به لب رسانده بود تا بن‌بستی که سالها مردم این شهر رو به توسعه بیش ‌از دو دهه با آن دست به گریبان بود، اما در دو تا سه ساله گذشته شهر صدرا به قولی راه صدساله را یک شبه رفته و نتیجه آن شروع عملیات اجرایی همزمان سه راه جدید و افتتاح یکی از این راهها از سمت باجگاه ، افتتاح تصفیه خانه فاضلاب شرق صدرا و تصفیه خانه لوکال غرب صدرا و شروع تصفیه خانه غرب صدراست، پروژه های بزرگی که شاید حتی در دید عموم شهروندان صدرا نباشد اما در آینده نه چندان دور با افتتاح  آنها شهر صدرا را به شهری زیست‌پذیر و جذاب برای سکونت تبدیل شده و دیگر از آن حیاط خلوتی که سالها تبدیل به جولانگاه عده ای از افراد سودجو شده بود خبری نیست و گامهای توسعه صدرا روز به روز تندتر میشود.

به گزارش روابط عمومی شرکت عمران شهر جدید صدرا، موضوعی که مدیر عامل شرکت عمران صدرا نیز در جریان بازدید خبرنگاران رسانه های استان از پروژه های عمرانی این جوانترین شهر استان به آن اشاره کرد و افزود: یکی از مشکلاتی که در کنار سایر مشکلات از چند سال قبل در صدرا محسوس بود کمبود زیرساخت امنیتی و انتظامی لازم بود که نمود آن را در جریان حوادث آبان‌ماه ۹۸دیدیم و این زنگ خطری بود که نشان میداد در مواقع بحران نیازمند تقویت زیرساخت امنیتی انتظامی شهر برای مواجهه با بحران‌های مختلف هستیم.

دکتر خلیل حاجی پور افزود: یکی از ویژگیهای متمایز شهر صدرا تنوع فرهنگی و قومیتی است ،درکشورهای دیگر این تنوع قومیتی به عنوان نقطه قوت است چرا که زیرساخت‌های آن از قبل محیا شده و برای این تنوع برنامه ریزی شده است اما در صدرا چون ‌این زیر ساختها از گذشته فراهم نبوده همواره از این تنوع و تکثر فرهنگی به عنوان یک آسیب نام برد شده، در حالیکه باید با ظرفیت سازی در این خصوص این تهدید را به فرصتی برای ایجاد انسجام اجتماعی و هویت بخشی شهری و شهروندی استفاده کرد.

حاجی پور اضافه کرد: در حوزه تامین زیرساخت لازم برای تامین امنیت پایدار شهروندان با هماهنگی مراجع بالادستی و مدیران ارشد استان در گام اول با دستور مساعدت و همراهی فرماندهی ارشد سپاه فجر استان و اخذ مجوزها و مصوبات لازم ناحیه مقاومت بسیج سپاه صدرا به نام مبارک “امیرالمومنین (ع) ” به عنوان پنجمین ناحیه مقاومت شهرستان شیراز در مهرماه سال گذشته افتتاح شد.

وی افزود که در کنار آن برای حضور بیشتر پلیس با همکاری فرماندهی ارشد نیروی انتظامی قرار شد مجتمع پلیسهای تخصصی شامل پلیس راهور، فتا و آگاهی نیز توسط شرکت عمران صدار با اعتباری بالغ بر ۲۵۰ میلیارد ریال از سال گذشته آغاز شد و هم اکنون با ۲۰درصد پیشرفت در حال اجراست و امیدواریم تا پایان سال هم شاهد بهره برداری فاز اول این پروژه باشیم و با اجرای آن شاهد ارتقای کیفیت خدمات رسانی در شهر صدرا باشیم .

مدیرعامل شرکت عمران صدا از آغاز به ساخت مجتمع قضایی شهر صدرا با مشارکت دادگستری کل استان و همچنین شروع عملیات اجرایی اداره ثبت مستقل شهر صدرا با همکاری اداره کل ثبت اسناد استان خبر داد و اظهار امیدواری کرد که این پروژه ها طبق زمانبندی و به سرعت آماده بهره‌برداری شوند.

مجهز ترین سالن فوتسال ایران در انتظار میزبانی مسابقات ملی و بین‌المللی در شهر صدرا

اما یکی دیگر از پروژه هایی که در این برنامه خبرنگاران از آن بازدید کردند سالن ورزشی بین المللی صدرا بود، پروژه ای که به قول ناظم الشریعه سرمربی تیم فوتسال ایران مجهزترین مجموعه سالن و ورزشگاه تخصصی فوتسال در کشور است، مدیر عامل شرکت عمران صدرا در خصوص این پروژه هم گفت:این مجموعه سال ۷۴به عنوان اولین انبار شرکت عمران کار خود را آغاز کرد و پس از آن درسال ۷۶ تبدیل به سوله ورزشی شد و از سال ۸۹ نیز تعطیل شد تا اینکه سال ۹۷ تصمیم به تخریب و بازسازی کامل و توسعه مجموعه به عنوان یک زیرساخت ورزشی ممتاز برای شهر صدرا گرفته شد.

وی تصریح کرد : این مجموعه با ۲۲۲۵متر مربع مساحت سالن ،۷۲۰متر زیر زمین،۴رختکن مجهز که دو‌رختکن‌ VIP و دارای جکوزی هستند،کف پوش مورد تایید AFC،صندلیهای VIP و دوهزار صندلی تماشاگران مجهزترین سالن فوتسال کشور است که قابلیت برگزاری مسابقات بین المللی را دارد و به دنبال آن هستیم این سالن را با برگزاری یک تورنمنت چند جانبه بین المللی با حضور چند کشور مطرح فوتسال به بهره برداری برسانیم .

وی افزود: سالن بین المللی صدرا به لحاظ سیستمهای صوتی و تصویری حرفه ای یکی از منحصر به فردترین سالن های کشور است و با توجه به حضور اقای ناظم الشریعه سرمربی تیم فوتسال کشور در صدرا شاهد اتفاقات خوبی در صدرا بودیم از جمله مقام اولی تیم نوجوانان صدرا در رشته فوتسال در سال گذشته و راهیابی به لیگ برتر و‌امیدواریم‌ در ادامه هم برای ارتقا ورزش استان‌ و ‌ورزش محبوب فوتبال این هفته نیز با برد تیم فجر شهید سپاسی شاهد صعود این تیم به لیگ برتر هم باشیم.

افتتاح فاز اول بزرگترین مجتمع فرهنگی و مذهبی صدرا تا سه سال دیگر

وی در خصوص وضعیت پروژه مصلی نماز جمعه شهر صدرا نیز گفت:این مصلی در واقع یک مجتمع فرهنگی و مذهبی است که در کنار مصلی دارای بخشهای مختلف فرهنگی ،اجتماعی و کتابخانه است. این پروژه از لحاظ معماری تلفیق معماری سنتی و مدرن و به عنوان نشانه ای برای شهر صدراست که امیدواریم ظرف مدت ۳سال به بهره برداری برسد.

حاجی پور افزود: مجتمع جامع فرهنگی مذهبی شهر جدید صدرا، با زیربنای بالغ بر۱۸۰۰۰ مترمربع، به صورت 5 طبقه به عنوان یک مجموعه چند عملکردی ترکیبی، دارای فضای پیش بینی شده شبستان، صحن‌های مسقف و روباز، کتابخانه، سالن اجتماعات و مرکز همایش‌ها، مرکز آموزش علوم دینی، موزه قرآنی و بخش‌های اداری می باشد. طراحی مجموعه در سال ۱۳۹۶-۱۳۹۵ توسط گروه مهندسین مشاور فربوم شهر پارس صورت گرفته و بعد از تایید طرح در کمیته تخصصی مساجد شهرهای جدید کشور، نقشه ها به تصویب سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس رسیده است. با انتخاب پیمانکار، عملیات اجرایی پروژه در سال ۱۳۹۹ شروع شده و برنامه‌ریزی شده تا در یک بازه زمانی ۵ ساله پروژه به بهره‌برداری کامل برسد.

معارضین و‌تملک بزرگترین مشکل سر راه اجرای پروژه های عمرانی شهر صدرا

وی در خصوص علت و‌ چرایی معطل ماندن برخی پروژه‌ها نیز گفت: در رابطه با تامین اعتبار و ساخت پروژه ما مشکلی نداریم اما مسایل دیگری مانند عدم تعامل و همکاری‌های بین بخشی مهمترین چالش در تاخیر اجرای پروژه های عمرانی بوده است. به عنوان مثال ما بزرگراه شهید سپهبد قاسم  سلیمانی را که طول آن دوبرابر بزرگراه صدرا به دو‌کوهک بود و دو تقاطع غیر همسطح با پیچیدگی های فنی خاص خود داشت ظرف دوسال ساختیم که یک رکورد است یا یک مجتمع آموزشی را سال ۹۷چهارماهه ساختیم اما برای ساخت محور صدرا – دوکوهک‌ مسئله معارضین ملکی و تاسیساتی و عدم همکاری شهرداری شیراز در بخشی از مسیر منجر به طولانی شدن اجرای پروژه شد .

وی با اشاره به پیشرفت۸۰درصدی محور صدرا دوکوهک افزود:زمانی که بزرگراه صدرا دوکوهک را شروع کردیم این محور مانند یک مسیر روستایی بود که ۵تا۶متر عرض که هر روز شاهد حوادث ناگواری در آن بودیم اما امروز این محور تبدیل به بزرگراهی با عرض متوسط ۶۵-۵۵ مترشده و دلیل طولانی شدن زمان اجرای آن وجود انبوهی از معارضین بود که یک پروژه را تبدیل به ۶پروژه کرد و‌ جابجایی همه تأسیسات آن از خط انتقال آب گرفته تا برق ،گاز و مخابرات توسط شرکت عمران انجام‌ شد و حتی مجبور شدیم برای تملک‌ ادامه مسیر یک ونیم‌کیلومتر از محور را که در محدوده شیراز بود به محدوده صدرا الحاق کنیم‌ وبا این اقدامات امیدواریم حداکثر تا دهه فجر امسال شاهد بهره برداری کامل از این محور باشیم .

دکتر حاجی پور ادامه داد:همچنین امیدواریم با توجه به اینکه شرکت عمران صدرا در ساخت آزادراه شیراز به اصفهان نیز مشارکت دارد به زودی کلنگ اتصال صدرا به آزادراه اصفهان شیراز از سمت غرب شهر صدرا به طول ۱۱کیلومتر به زمین زده شود .

آرزوی ۲۰ساله ای که دوسال دیگر برآورده میشود

محور قره پیری دیگر پروژه ای بود که خبرنگاران در این بازدید از روند اجرایی آن از نزدیک بازدید کردند پروژه‌ای که بی‌شک یکی از مهمترین پروژهای طی چند دهه اخیر است و از آن به عنوان آرزوی ۲۰ساله مردم صدرا هم یاد میشود ،حال اما پس از سالها کشمکش بالاخره عملیات اجرایی این پروژه اواخر سال گذشته آغاز شد، مدیر عامل شرکت عمران صدرا در خصوص این پروژه هم گفت:این پروژه به طول ۱۰کیلومتر بهمن‌ ماه سال قبل آغاز شد و در سه فاز به اجرا در می آید .

وی تصریح کرد:مدت زمان اجرای این پروژه ۲۴ماه وهزینه اجرای اولیه آن ۲۱۱میلیارد تومان است که در نهایت با ضرایب تعدیل و سایر موارد به ۳۵۰میلیارد تومان می‌رسد .

وی با اشاره به فعالیت ۸۰ دستگاه ماشین آلات و ۱۱۰نیروی انسانی در این پروژه گفت:بیش‌از ۶۰درصد این پروژه در محدوده شهر صدراست که مشکل معارضین و مورد مسیر آنها حل شده است اما مشکل در ۴۰درصد دیگر مسیر شامل ۴ونیم کیلومتر در محدوده شهر شیراز است که مسولین مدیریت شهری شیراز در زمینه رفع معارضین آنجا تا کنون همکاری نداشتند .

وی با اشاره به پیشرفت ۸ درصدی پروژه گفت:امیدواریم مسولین شیراز نیز در بحث رفع معارضین این محور کلان نگری داشته باشند چرا که اجرای این محور حتی میتواند برای آنها نیز درآمدزایی داشته باشد و با تعریف کاربری بتوانند در این زمینه مارا همراهی کنند که اگر این تعامل و هماهنگی دوسویه صورت گیرد این پروژه در زمان خود به بهره برداری خواهد رسید.

وی در خصوص هزینه تملک پروژه‌های مورد مسیر در صدرا نیز گفت:در بحث محور قره پیری در بخشی از پروژه که در صدراست چون‌ اوقافی بود توافقات لازم صورت گرفته‌ و حتی برای اراضی مسیر هم هزینه ای ندادیم چون خود مالکین هم میدانند ارزش افزوده ای که اجرای این مسیرها برای انها دارد چندین و چند برابر هزینه تملک آن است و در واقع ما برای آنها ارزش افزوده ایجاد کردیم پس برای خود مالکین هم بهتر این است همکاری لازم برای اجرا داشته باشند.

بالاخره صدرا صاحب آرامستان میشود

وی در خصوص بحث قدیمی آرامستان صدرا نیز گفت: از گذشته مردم صدرا همواره مطالباتی را داشتند که به تدریج همه آنها برآورده شد اما یکی از قدیمی ترین آنها که هنوز محقق نشده بحث آرامستان است که به دلیل درگیری دستگاه‌های مختلف با مشکل مواجه شده است و در آخرین مورد هم به دلیل تعارضات مالکیتی در مجموعه اوقاف بار دیگر متوقف شد .

دکتر خلیل حاجی پورافزود: در راستای رفع این مشکل با اداره کل اوقاف استان تفاهم شد که زمین مورد نظر در دامنه ارتفاعات جنوب شرق صدرا برای ساخت آرامستان فعلا تحویل شهرداری شود و به موازات آن پرونده اختلاف میان اوقاف و مستاجرین هم پیگیری شود و در نهایت بر اساس رای مرجع قضایی شرکت عمران، حقوق ذینفعان را پرداخت نماید .

پروژه شاخص دیگر عمران صدرا در فاز ۲ و در قالب یک مجتمع فرهنگی مذهبی تعریف شده که سال گذشته به بهره برداری رسید. وی در خصوص مجتمع فرهنگی و مذهبی صدرا هم گفت: فرهنگ‌سرا و مجتمع قرآنی امام حسین یکی دیگر از پروژه های چند ساله اخیر در شهر صدرا که در راستای سیاست اجتماعی فرهنگی و هویت بخشی و توسعه فرهنگی و ارتقاء سرمایه اجتماعی شهر برنامه‌ریزی و اجرا شده است مجموعه فرهنگی امام‌حسین و کتابخانه شهدای سلامت است.

وی افزود:یکی از مهمترین پروژه های ما در حوزه رفاهی شهر صدرا توسعه اکو‌ پارک این که در این راستا با شهرداری صدرا توافق کردیم که ما ۲۵هکتار دیگر از این پارک خطی را که ۵برابر مساحت فعلی این پارک است را تحت عنوان (بوم -بومستان )اجرا کرده و تحویل شهروندان بدهیم و این جزو پروژه های دارای اولویت مجموعه شرکت عمران صدرا است که به زودی عملیات اجرایی آن را آغاز خواهیم کرد .

روابط عمومی شرکت عمران شهر جدید صدرا

لینک کوتاه نوشته
https://sadra.ntdc.ir/?p=23876
کد خبر
23876